Zamówienia publiczne: wakacyjny spadek
Sierpień, jako miesiąc wakacyjny, nie obfitował w ogłoszenia przetargowe. Pojawiło się 9 tys. 187 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
2015-09-29, 00:18

Sierpień, jako tradycyjny miesiąc wakacyjny, nie obfitował w ogłoszenia przetargowe. W ósmym miesiącu bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 187 ogłoszeń o wszczęciu postepowania o udzielenie zamówienia publicznego. Był to wynik o niemal 25 procent niższy w porównaniu z poprzedzającym miesiącem i o 20 procent mniejszy niż w sierpniu 2014 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Tak znaczny spadek w relacji miesięcznej wynika po prostu z kalendarza, sierpień jest bowiem miesiącem w którym pracownicy korzystają z urlopów, w tym również osoby odpowiedzialne za obsługę zamówień publicznych.

Jak obliczył serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w sierpniu 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 187 ogłoszeń o postępowaniach przetargowych, o 2 tys. 989 mniej niż miesiąc wcześniej, w lipcu 2015 i o 2 tys. 360 mniej w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku.

W relacji miesięcznej, względem lipca ’15, w sierpniu zanotowano spadek we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług spadła o 25,4 proc. mdm, na roboty budowlano-remontowe o 26,9 procent w relacji miesięcznej, a przetargów na dostawy towarów spadła w sierpniu w relacji miesięcznej o proc. 20,4 procent.

W relacji rocznej (względem sierpnia 2014 roku) spadki zanotowano również we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Spadek liczby zamówień na dostawy usług wyniósł 15,2 procent, na roboty budowlano-remontowe 27 procent, a na dostawy towarów 15,1 procent.

W sierpniu spadek liczby ogłoszeń w relacji rocznej wyniósł 20,44 procent, wobec 17,3 procent miesiąc wcześniej, lipcu 2015. W sierpniu 2015 wartość ujemnej dynamiki w relacji rocznej więc wzrosła.

Trwające spadki w relacji rocznej wynikają z wpływu ubiegłorocznej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, która zwiększyła progi wartości zamówień, przy których należy obowiązkowo stosować procedury PZP. Nowelizacja ta zwolniła ponadto niektóre rodzaje zamówień z rygorów PZP.

W sierpniu bieżącego roku (w szczególności 28 sierpnia) weszła z w życie kolejna nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Tegoroczna nowelizacja wprowadza możliwość renegocjacji kontraktów długoterminowych w momencie ogłoszenia przepisów zmieniających koszty wykonywania zamówienia, a nie jak wcześniej, dopiero po ich wejściu w życie. Ta zmiana w PZP jest ważna szczególnie dla firm realizujących długoletnie zamówienia, którym – ze względu na wchodzące od przyszłego roku szersze obciążenie składkami ZUS umów zlecenia – wzrosną koszty realizacji podjętych wcześniej zobowiązań.

Korekta wartości wcześniejszych zamówień publicznych pozwoli wykonawcom na zachowanie opłacalności realizowanego zamówienia, a co za tym – utrzymanie płynności finansowej i zatrudnienia. Instytucjom zamawiającym gwarantuje z kolei ciągłość dostaw czy wykonywania usług lub prac budowlanych.

Sierpień to miesiąc typowo urlopowy. Miesiąc ten każdego roku charakteryzuje się spadkiem ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Nie inaczej było i w tym roku – liczba przetargów ogłoszonych w ósmym miesiącu okazała się niższa w porównaniu z lipcem. To głównie skutek urlopów pracowników odpowiedzialnych w instytucjach sektora publicznego za obsługę zamówień publicznych.

Bezrobocie nadal spada

Dane wskazują na utrzymywanie się pozytywnych trendów na rynku pracy. Według danych Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej, potwierdzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2015 roku stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 10 proc. (w lipcu 2015 r. stopa bezrobocia wyniosła 10,1 proc., a w sierpniu 2014 r. – 11,7 procent). W końcu sierpnia 2015 urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 97,9 tys. osób (przed miesiącem 92,3 tys.; przed rokiem 74,5 tys.). Według danych MPiPS, w sierpniu pracy nie miało 1 mln 565 tys. osób

W stosunku do lipca 2015 roku, w sierpniu spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najbardziej znaczący wystąpił w łódzkim, lubuskim, śląskim, kujawsko-pomorskim oraz i dolnośląskim. Sierpniowy wynik bezrobocia okazał się być najlepszym od 7 lat. Wiele wskazuje na to, że we wrześniu bezrobocie osiągnie poziom jednocyfrowy.

Wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu zmalała w sierpniu realnie o 7,1 proc. w porównaniu z lipcem, lecz jednocześnie była o 5,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z danych odsezonowanych wynika, że wartość produkcji przemysłowej zwiększyła się w sierpniu o 3,6 proc. rok do roku, a zmniejszyła – zaledwie o 1,3 proc. – miesiąc do miesiąca. Spadek w relacji miesięcznej to w głównej mierze wynik sierpniowych perturbacji w dostawach energii elektrycznej dla zakładów przemysłowych i dużych odbiorców. W relacji do lipca produkcja przemysłowa w sierpniu była wyższa w 24 działach przemysłu (na 34 analizowane przez GUS). Niemniej produkcja przemysłowa w tym roku cały czas rośnie, choć ze zmienną dynamiką. W porównaniu z sierpniem 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 24 spośród 34 działów przemysłu. Znaczący wzrost odnotowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 26 proc.), a także napojów (o 12,3 proc.). Najsilniej natomiast spadła sprzedaż w dziale produkcji metali (o 5,3 proc.).

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu wzrosła w skali roku o 2 proc. (wobec wzrostu o 3,5 proc. w lipcu 2015 roku oraz o 2,8 proc. w sierpniu ubiegłego roku). W porównaniu z lipcem w sierpniu 2015 miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,8 procent. 0,4%).

Deflacja nadal się utrzymuje. W sierpniu 2015 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych zmalały o 0,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem 2015 r. Sierpień okazał się tym samym już czternastym z rządu miesiącem, w którym zanotowano deflację. Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w sierpniu 2015 r., był spadek cen żywności – o 0,8 proc., a także odzieży i obuwia - o 2,4 proc. - oraz w transporcie, gdzie ceny spadły o 1,1 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym, w sierpniu wzrosło o 3,4 proc. w relacji rocznej i wyniosło 4024,95 zł, czyli o 1,7% mniej niż przed miesiącem. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 5 mln 588,4 tys. osób i było zaledwie o 5 tys. większe niż w lipcu. Przyrost liczby miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników wyniósł zatem zaledwie 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ok. 1 procent w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

– Rodzima gospodarka znajduje się w dobrym stanie. Nadal poprawia się sytuacja na rynku pracy, choć należy mieć świadomość, że znaczna w tym zasługa prac sezonowych. Pomimo sierpniowych problemów z pracą systemu elektroenergetycznego bardzo dobre wyniki zanotował przemysł. Pomimo zmniejszania się wpływu efektu bazy, nadal utrzymuje się deflacja, co dodatkowo wpływa na zwiększenie realnych zarobków Polaków. Pomimo obiektywnie dobrych wyników gospodarki, zaniepokojenie budzą jednak deklaracje głównych graczy trwającej kampanii wyborczej a także rządowy projekt budżetu na przyszły rok ze znacznie podwyższonym dopuszczalnym deficytem – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Poszczególne partie prześcigają się w pomysłach na wydawanie publicznego grosza, jednocześnie proponując mniej lub bardziej realne propozycje na zwiększenie zasobności państwowej kiesy. Oczywiście należy mieć świadomość, że kampania wyborcza ma swoje reguły i część obietnic pozostanie tylko obietnicami. Z drugiej strony mocno niepokojącym czynnikiem są potencjalne następstwa gospodarcze trwającego obecnie kryzysu imigracyjnego. Napływ gigantycznej fali imigrantów do Niemiec może się odbić na sytuacji ekonomicznej tego państwa, a należy pamiętać, że nasz zachodni sąsiad jest równocześnie naszym największym partnerem gospodarczym – dodaje Beata Szkodzin.

Zamówienia wychodzą na prostą

W sierpniu 2015 roku, jak już wspomniano, w skali miesięcznej spadła we wszystkich kategoriach liczba postępowań przetargowych. Ze względu na trwający sezon budowlany przetargi na prace remontowo-budowlane stanowiły najliczniejszą grupę postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

W sierpniu 2015 roku w BZP najczęściej pojawiały się przetargi na roboty budowlane (946 przetargów), roboty instalacyjne elektryczne (531), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (373), roboty remontowe i renowacyjne (368), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę™ i roboty ziemne (334), przygotowanie terenu pod budowę (327), roboty drogowe (325), roboty w zakresie nawierzchni dróg (319), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (307), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (303), roboty instalacyjne w budynkach (290), tynkowanie (274), roboty malarskie (256), roboty w zakresie naprawy dróg (239), roboty w zakresie budowy dróg (238), roboty rozbiórkowe (190), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (183), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (178), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych (176).

Dodatnią miesięczną dynamiką charakteryzowały się przetargi na roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, roboty instalacyjne hydrauliczne oraz roboty w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz roboty ciesielskie. We wszelkich innych kategoriach usług, prac budowlanych czy dostaw towarów miesięczna dynamika była w sierpniu 2015 roku ujemna.

 

* * * * * * * * * * * * *

O eGospodarka.pl
eGospodarka.pl (www.egospodarka.pl) to praktyczny poradnik Internetu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Serwis udostępnia m.in. bezpłatną bazę przetargów publicznych, oferty pracy w Polsce i za granicą, porady z prawa pracy, podatków i rachunkowości, komentarze gospodarcze i finansowe, kursy walut, bezpłatne wzory dokumentów i formularzy, aktualności ze świata IT oraz najnowsze raporty i prognozy. Przedsiębiorcy znajdą w serwisie eGospodarka.pl narzędzia porównawcze, wyszukiwarki i kalkulatory.

Misją serwisu jest dostarczanie praktycznych informacji i narzędzi oraz pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących zaistnienia firmy w Internecie. Najczęściej odwiedzane przez użytkowników są działy: Firma, Podatki, Prawo, Praca i Przetargi.

Według badania Megapanel w październiku 2013 roku serwis eGospodarka.pl zanotował ponad 1 mln 557 tys. użytkowników, co stawia go w ścisłej czołówce najlepszych serwisów biznesowych. Dział www.przetargi.eGospodarka.pl w październiku 2013 odwiedziło natomiast ponad 161 tysięcy osób.

Przydatne linki:
http://www.egospodarka.pl
http://www.przetargi.egospodarka.pl
http://www.przetargi.egospodarka.pl/prawo_zamowien_publicznych

Dodatkowych informacji udziela:
Joanna Gacka, Com-Media PR
e-mail: jgacka@com-media.pl
tel./fax +48 71 303 23 16

 

KONTAKT / AUTOR
Joanna Gacka
Com-Media Joanna Gacka
600929557
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.